Baret Dergisi 2 Kasım 2021

Ali Sesli Baret Dergisi 2 Kasım 2021

 

EKONOMİ - 02 Kasım 2021

Ali Sesli "fiyatların stabil olmasını beklemek aşırı iyimserlik olur"

Son zamanlarda konut fiyatlarında ki hızlı artışı değerlendiren Avrasya Uluslararası İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ALİ Sesli, gayrimenkuldeki fiyatların stabil olmasını beklemek aşırı iyimserlik olacağını ve fiyat artışlarının devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Ali Sesli, İnşaat, Gayrimenkul, Turizm ve Enerji sektöründe faaliyet gösteren Avrasya Uluslararası İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sesli gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

İnşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte konut fiyatlarında da yaşanan hızlı yükselişi değerlendiren Sesli, "Gayrimenkul stokunun azalması, 2018'den itibaren yeni yatırımların düşmesi ve maliyetlerin artması. Demir, çimento, kereste gibi ana imalat ürünleri ve diğer tüm inşaat malzemelerinde fiyat artışları olmuşken, gayrimenkuldeki fiyatların stabil olmasını beklemek aşırı iyimserlik olur." dedi.

FİYAT ARTIŞI DEVAM EDECEK

2020 sonuna kadar gayrimenkul danışmanları alıcı bulamazken artık satacak gayrimenkul bulamamak en büyük sorun olduğunu ifade eden Sesli, " Konutta arz çok azaldı İnşaat ruhsat istatistiklerini inceleyerek bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bahsedilen durağanlık sadece satılacak/kiralanacak ürün azlığından meydana geliyor ve bu fiyatların yükselmesine neden oluyor. Gayrimenkulde fiyat artışı devam edecek.
Burada en önemli etkenlerden biri de konut kredi faiz oranlarının yüksekliği, son dönemde yapılan faiz indirimi henüz yeterli oranda değil 1 puanların altı önemli bir kırılma noktası. . Önemli problemlerden biri de deprem kuşağında olmamız ve konut stokunun yaşlılığı. 2022'de yeni bir kentsel dönüşüm atağı olması piyasayı olumlu etkileyecektir" dedi.

"SSC TUR" ve Fransa merkezli Güneş ve Hidroelektrik Santralleri EPC firması "MECAMİDİ ENERJİ" A.Ş ile faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Ali Sesli, yirmi yıldır Türkiye'nin önemli gayrimenkul geliştiricilerinden biri olarak, kendi arsalarında yüzlerce konutu başarıyla tamamlayıp teslim etti. Grup kuruluşundan bugüne her zaman daha iyi bir gelecek için ne yapabiliriz? Düşüncesiyle projelerini yürütüyor.

Günümüzde yatırımcılar mı yoksa gerçek ihtiyaç sahipleri mi konut alıyor sorusuna cevap veren Ali Sesli, "İhtiyaç sahipleri zaten her dönem gayrimenkule ilgi duyar. Evini büyütmek/küçültmek isteyenler, bahçeli ya da teraslı eve geçmek isteyenler, evlenenler, çocuk sahibi olanlar, boşananlar, bölge değiştirenler her zaman ana hedeftedir. Ama pandemi sonrasında ihtiyaçlar değiştiği için ihtiyaç sahibi olarak bahsedilen kitleden gelen talepler daha da arttı. Yatırımcı talebi ise direkt alternatif yatırım enstrümanlarının performansı ile bağlantılı. Piyasanın bu enstrümanlardan beklentileri ile alakalı" dedi.

YENİ PROJELER GELİYOR

Ali SESLİ, 2022 yılının ikinci çeyreğinde İstanbul Anadolu yakasının çok iyi bir losyonunda 90.000 m2 hem konut hem de ticari ünitelerin bir arada olduğu yeni projelerini hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı.
Hayata geçirdiği projelerle bulunduğu lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük ettiklerini dile getiren ALİ SESLİ yeni projelerine odaklanarak değişen beklenti ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmek adına yenilenen ve ileri teknolojiyle modern mimarinin buluştuğu yapılara imza atacaklarını belirtti.
Şirket olarak pandemi dolayısıyla 2021 yılı başında planladığımız yeni projelerin sürecini, 2022 yılına öteledik. İstanbul Anadolu yakasında konut ve ticari ünitelerin bir arada olduğu yeni projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

Ali SESLİ, Çevre dostu ve teknolojik projelere olan ihtiyaç artıyor; Enerji ihtiyacının da hızla arttığı bu dönemde verimlilik ve tasarruf kritik öneme sahip. Bu nedenle ortağı olduğumuz Fransa merkezli Yenilenebilir enerji sektöründe 80 yıllık geçmişi olan "Mecamidi Enerji"A.Ş ile bu ihtiyacı göz önünde bulundurarak hayata geçireceğimiz projelerde ortak alanların aydınlatması için güneş panellerimiz ile güneş enerjisinden faydalanacağız.

Bunun yanında akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konseptlerimizle insanların hayatını kolaylaştıracağız açıklamasında bulundu.

"Pandemiyle birlikte çalışma hayatının evlere doğru kayması, şirketlerin pek çoğunun ağırlıklı olarak evden çalışma düzenini kalıcı hale getirmesi, insanların evlerinde daha fazla zaman geçirme ihtiyacı gibi yeni normalin getirdiği değişimlerin etkisiyle tüketicilerin konut tercihlerinde de değişiklikler yaşanmaya başladı. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde konut sektöründe az katlı binalar, balkonlu daireler, yeşil alanı ve park yerleri kullanışlı olan projeler tercih nedeni olacak. Gayrimenkul sektörü 30 yıl önceki geniş daireli, balkonlu, yeşil alanların olduğu konsepte geri dönüş yaşıyor diyebiliriz" şeklinde konuştu.

Projelerimizde Türkiye'nin en önde gelen akademisyen, mimar ve mühendis kadrosu görev almaktadır. Öte yandan projenin enerji ihtiyacının yine proje dâhilinde yatırımı yapılacak yenilenebilir güneş enerjisinden sağlanması planlanmaktadır.

Kaynak: https://www.baretdergisi.com/ali-sesli-fiyatlarin-stabil-olmasini-beklemek-asiri-iyimserlik-olur/23513/